Lampy w stylu art deco, co warto o nich wiedzieć

Styl art deco w architekturze wnętrz ma stałe grono wielbicieli. Mimo, że narodził się w latach dwudziestych XX wieku, mnóstwo współczesnych przedmiotów codziennego użytku nawiązuje do jego charakterystycznych cech.
Geometryczne wzory, symetria i harmonia, wyjątkowa dbałość o detale, bogata kolorystyka i wyjątkowo dobre i trwałe materiały, z jakich są wykonywane to wszystko decyduje o ich niesłabnącej popularności.
Przykładem świetnego wzornictwa i eleganckiego wyglądu są lampy art deco.

Luksusowo i precyzyjnie

Charakterystyczne cechy lamp art deco to oczywiście geometryzacja kształtu, stąd klosze i abażury to kule i półkola, symetria i harmonia konstrukcji oraz funkcjonalność nade wszystko. Lampy art deco wykonane są z metalu, mosiądzu, miedzi lub dobrego gatunkowo drewna. Klosze i abażury są szklane lub porcelanowe. Przeważają kolory białe, czarne, złote i srebrne. Ale oprócz nich można znaleźć wśród stojących lamp art deco abażury w intensywnej zieleni, bordo lub błękitu. Bogata kolorystyka to kolejna cecha stylu art deco. Lampy i pozostałe dodatki w latach dwudziestych XX wieku były wykonywane ręcznie. To w połączeniu z wysokogatunkowymi materiałami, z których były wykonywane powodowało, że stawały się artykułem luksusowym, dostępnym nie dla każdego.

Luksus produktu połączony był z wyjątkowo precyzyjnym wykonaniem. Dziś również lampy art deco znanych marek wykonuje się i zdobi ręcznie. Dzięki temu są wyjątkowo trwałe i unikatowe.

Rozmiar ma znaczenie

Żyrandole w stylu art deco mogą przybierać wręcz pałacowe formy. Potężne rozmiary z zastosowaniem zdobień ze szkła z mnóstwem punktów świetlnych to też jedna z cech tego stylu. Przykładem takiego zdobienia może być kryształowy żyrandol, który na potężnym kloszu z metalowych przeplecionych pasków zawieszone jest całe mnóstwo szkiełek w kształcie wydłużonych łez. Migotliwe kryształki na tle mosiężnego wykończenia lampy wyglądają wyjątkowo. Obok takiej lampy nikt nie przejdzie obojętnie.

Żyrandole w stylu art deco prezentują się doskonale w gmachach teatrów, dużych restauracji czy eleganckich hoteli. Mogą też oświetlić duże salony. Wzbudzają zachwyt swoimi rozmiarami, kształtem i jakością oświetlenia.

Lampy stojące

Oprócz lamp sufitowych również lampy stojące w stylu art deco prezentują się oryginalnie i pięknie. Lampy stołowe są często dziełami sztuki, gdzie fragmenty rzeźb lub całe rzeźby podtrzymują klosz. Rzeźbione postacie przedstawione są w ruchu, są to zazwyczaj postacie kobiece. Wykonane z materiału w odcieniach brązu lub mosiądzu z dodatkiem białego lub kolorowego klosza wyglądają wyjątkowo oryginalnie.