Nastrojowe oświetlenie w domu prywatnym i lokalu

Chyba nikomu nie trzeba powtarzać dwa razy, że lampy oraz inne elementy oświetlenia są jednym z najważniejszych elementów tworzących nastrój w budynku. Projektując oświetlenie zarówno do prywatnego mieszkania czy domu, jak i do lokalu czy hotelu, warto wziąć pod uwagę liczne dostępne rozwiązania. Jak wykorzystać kinkiety hotelowe, lampy nasufitowe i lampy naścienne podczas urządzania wnętrz?

Rodzaje mocowań lamp

Jeśli chodzi o lampy, możemy wybierać spośród bogatego asortymentu zróżnicowanego pod względem projektu i funkcjonalności. Przede wszystkim lampy dzielą się na sufitowe, naścienne oraz stojące; lampy sufitowe mogą być albo wiszące, albo montowane bezpośrednio do sufitu. Lampy naścienne, inaczej kinkiety, oraz lampy stojące są projektowane w taki sposób, by sprostać wymaganiom klientów – są modele nadające się do montowania w łazienkach czy na zewnątrz domu, mające dawać mniej lub więcej światła. Zamontowanie większości lamp naściennych wymaga wywiercenia w ścianie co najmniej jednego otworu na hak lub wkręty. Oprócz typowych lamp, projektując oświetlenie w domu czy lokalu możemy też wziąć pod uwagę elementy ozdobne, takie jak neony czy łańcuchy lampek.

Oświetlenie a atmosfera

Wykorzystanie różnych rodzajów żarówek również ma wpływ na końcowy efekt urządzania wnętrza. Żarówki o jasnym świetle o białej barwie imitują światło dzienne – w takim oświetleniu najlepiej widzimy kolory i szczegóły, jednak nie pozwala nam ono się wyciszyć i zrelaksować. Do tego celu o wiele lepiej nadaje się światło żółte, o mniejszej jasności, które przypomina z kolei światło rzucane przez ogień. Z kolei do ozdoby, na przykład w ogrodzie, możemy użyć również żarówek kolorowych. Warto również wiedzieć, że choć jednorazowo żarówki LED są droższe niż tradycyjne, to zużywają one znacznie mniej energii elektrycznej i działają dłużej.

Żyrandol i kinkiet hotelowy – jak wykorzystać różne rodzaje światła

Projektując oświetlenie, warto podzielić przestrzeń na część użytkową i część przeznaczoną na relaks, gdzie w części użytkowej wykorzystamy światło białe o dużej jasności, a w drugiej części nastrojowe światło żółte. Oczywistym przykładem pomieszczenia, w którym lepiej sprawdzi się światło żółte, jest sypialnia. Dobrym pomysłem jest zamontowanie w sypialni kilku lamp, dających różne światło – lampa nasufitowa mająca dawać jasne, białe światło oraz kinkiet hotelowy (https://candellux.com.pl/pl/menu/hotelowe-699.html) czy stojąca lampa podłogowa ze słabszą żarówką o żółtej barwie pozwolą nam wybrać, jakiego rodzaju oświetlenia akurat potrzebujemy. Kinkiety hotelowe sprawdzą się również w przedpokoju, łazience, czy na ganku.