Zakup mieszkania z rynku pierwotnego

Rynek pierwotny nieruchomości z roku na rok budzi zainteresowanie coraz większej liczby osób. Potencjalnych nabywców zachęcają proponowane przez deweloperów nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Nowe mieszkanie to także wnętrza, które można urządzić zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Nabywca staje się bowiem jego pierwszym właścicielem.

Zalety zakupu mieszkania od dewelopera

Na początku warto zaznaczyć, że nowe mieszkania generują inne koszty dodatkowe niż te związane z zakupem mieszkania z rynku wtórnego. Przy nowej nieruchomości nie obowiązuje podatek od czynności cywilnoprawnych i podatek od kupna mieszkania, który wynosi 2% wartości nieruchomości. Co ważne, mieszkania deweloperskie są objęte okresem gwarancyjnym. Nowe mieszkania bardzo łatwo jest też dostosować do własnych potrzeb. Decydując się na dany standard wykończenia (stan surowy, deweloperski lub „pod klucz”), ma się możliwość wykonania dowolnej aranżacji pomieszczeń. Nie istnieje tu konieczność usuwania rozwiązań po poprzednim lokatorze, co ma miejsce na rynku wtórnym. Dużym plusem mieszkań od dewelopera jest ich nowoczesność oraz pewna obecność udogodnień takich jak: winda czy podziemna hala garażowa.

Mieszkanie z rynku pierwotnego – zasady kupna

Aby cieszyć się własnym mieszkaniem od dewelopera, trzeba podpisać umowę i wnieść stosowną opłatę. Bardzo często zdarza się tak, że kupuje się nieruchomość, która będzie dopiero budowana. Aby wszystko przebiegło bez strat dla nabywcy, już od kilku lat obowiązuje ustawa deweloperska. Zgodnie z nią przedsiębiorca budujący nieruchomość ma obowiązek ujawnić informacje na temat sytuacji finansowej firmy i jej spółek. Jest to bardzo ważnym zabezpieczeniem praw kupujących. Wybierając nowe mieszkanie, trzeba jednak dokonać najpierw selekcji osiedli, by wybrać to najlepiej spełniające konkretne wymagania. Ważnym krokiem będzie także dokładne zapoznanie się warunkami proponowanymi przez dewelopera. Po decyzji o wyborze lokalu mieszkaniowego, podpisuje się umowę w formie aktu notarialnego. Każdy nabywca musi się z nią dokładnie zapoznać i wyjaśnić wszystkie niejasności (czasem nawet z pomocą prawnika). Na ostatnim etapie, to znaczy przy odbiorze mieszkania od dewelopera, warto skorzystać z usług fachowca, który stwierdzi czy stan mieszkania jest zgodny z tym zadeklarowanym w umowie.