Zasady bezpiecznego nabycia domu lub mieszkania od dewelopera

Zakup mieszkania lub domu to ogromna inwestycja na lata i nie ma nic dziwnego w tym, że chcemy wybrać zaufanego dewelopera. Poniżej przedstawiamy najbardziej podstawowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę.

Przede wszystkim – daj sobie czas

Pośpiech przy zakupie lokalu mieszkalnego nie jest wskazany – zwłaszcza, że w większości przypadków wiąże się on z koniecznością wzięcia wysokiego kredytu hipotecznego. Warto wiedzieć, że ryzyko utraty środków w razie upadku firmy właściwie nie istnieje: od 2012 roku na mocy przepisów ustawowych wszelkie środki pieniężne przekazywane przez klientów na budowę mieszkań znajdują się na funduszu powierniczym, z którego są przekazywane firmie po zakończeniu kolejnych etapów inwestycji.

Wszelkie decyzje związane z nabyciem domu czy mieszkania powinno poprzedzić dokładne rozważenie wszelkich „za” i „przeciw”. Dzięki temu możliwe jest dokonanie świadomego wyboru.

Czy deweloper jest właścicielem terenu?

Takie informacje można znaleźć w powszechnie dostępnym rejestrze – wystarczy znać numer działki. Uwaga: często zdarza się, że w IV części księgi wieczystej dotyczącej hipotek wpisany jest bank, udzielający kredytu inwestycyjnego. To powszechna praktyka, bowiem deweloperzy nie posiadają własnych środków wystarczających na postawienie na przykład całego osiedla – tego typu inwestycje odbywają się na zasadzie refinansowania. Jeśli zależy Ci na deweloperze o ugruntowanej na rynku pozycji, wejdź na www.domd.pl.

Sam fakt, że w księdze wieczystej w hipotekę wpisano bank jeszcze nic nie znaczy. Warto jednak dopytać jeszcze przed podpisaniem umowy o wydanie bankowej promesy dotyczącej zwolnienia danego lokalu z hipoteki po wykupieniu go. Firma, która nie ma się czego obawiać i nie jest zadłużona – z pewnością bez problemu wyda tego typu dokument. Dobrym pomysłem może być również sprawdzenie w KRS, czy firma nie znajduje się w stanie upadłości. Zdarza się to niezwykle rzadko, jednak jeśli obawiamy się tego typu sytuacji, dobrym pomysłem jest wybór przedsiębiorstwa istniejącego na rynku od lat i wywiązującego się ze swoich inwestycji bez większych utrudnień.