Jak wybrać najlepiej pasujący do wnętrza karnisz?

wszędzie pasujące karnisze drewniane

W przemyślanej aranżacji pomieszczeń każdy szczegół może mieć znaczenie. Ważne są nie tylko same meble, ale i dodatki oraz dekoracje. Ich wybór nie powinien być przypadkowy i chaotyczny.

Jak wybierać karnisz?

Jednym z ważnych elementów w urządzaniu pokoju jest karnisz. Jego typ zależy między innymi od ogólnego wystroju wnętrza, ale także od przewidywanego zastosowania. Inny karnisz powinien być we wnętrzu, w którym mają być jedynie zasłony, a inny tam, gdzie planuje się powiesić zarówno zasłony, jak i firanki. Obecnie popularne są trzy typy karniszy: drewniane, plastikowe oraz metalowe.

Karnisze drewniane – gdzie pasują?

Ten typ sprawdzi się w klasycznych wnętrzach, a także w pomieszczeniach, urządzonych w stylu rustykalnym lub w stylu retro. Są one wykonywane z kilku gatunków drewna i malowane na różne kolory. Dzięki temu można dobrać karnisz, pasujący kolorystycznie do mebli czy podłogi w pomieszczeniu. Karnisze drewniane z wyglądu są dosyć ciężkie, dlatego najlepiej wyglądają one w pomieszczeniach wysokich, na przykład w kamienicach. Drewniane karnisze pasuje również wówczas, gdy chce się stworzyć we wnętrzu przytulny klimat.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Istotnym czynnikiem jest sposób mocowania karnisza. Wybierając ten element należy się upewnić, czy nad oknem jest wystarczająco miejsca na ten konkretny karnisz. Powinien być on tak zamocowany, aby po odsłonięciu zasłon czy firanek można było swobodnie otworzyć okno lub drzwi balkonowe. Musi on więc być szerszy, niż samo okno. W przypadku długich karniszy konieczne może być ich dodatkowe zamocowanie przy pomocy odpowiedniego wspornika.

Karnisz, jak każdy inny element wnętrza, powinien harmonijnie współgrać z resztą wystroju. Zakup konkretnego typu powinien być dobrze przemyślany. Trzeba uwzględnić i funkcjonalność, i estetykę.

Dodaj komentarz