Najlepsze mocowanie do karnisza

Nie każdy wie, że bogactwo wyboru karniszy to nie tylko możliwość wyboru jego drążka i dekoracji, ale także i zaczepów, do których można zawiesić zasłonę bądź firanę. Tradycyjne żabki to jedna z bardzo dobrych możliwości, ale jak się okazuje, nie jedyna. Niezależnie od tego czy wybierzemy karnisze metalowe, drewniane, czy plastikowe, będziemy mieli do dyspozycji jeszcze wiele różnych rozwiązań w kwestii zawieszek.

Agrafki i przelotki

karnisz metalowy altari
Karnisz metalowy Altari Ø20/16 mm

Agrafki stosuje się najczęściej w montażu firan posiadających tzw. taśmę marszczącą. Ich podstawową zaletą jest fakt, że nie trzeba ich odczepiać do prania firany, a więc raz założone będą miały zawsze ten sam układ bez konieczności męczenie się z jego zaczepianiem. Z tego powodu najlepiej sprawdzają się w połączeniu z karniszami szynowymi, z których można je bezpośrednio zsunąć. Z kolei przelotki stosuje się zwykle podczas wieszania zasłon, ze względu na ich nowoczesny design oraz fakt, że niestety nawet w przypadku karnisza szynowego można je przesuwać tylko i wyłącznie w obrębie danego wspornika. Natomiast przelotki również posiadają zaletę agrafek, która umożliwia pranie materiału bez konieczności ich odczepiania.

Tunele, szelki i wstążki

Coraz częściej można trafić w różnych miejscach na zasłony wiszące po prostu na swoim końcu, z którego uszyty jest pewnego rodzaju rękaw. Jest to tak zwane rozwiązanie tunelowe, które wsuwa się bezpośrednio na profil. Jego zaletą jest ciekawa estetyka, ale z kolei podstawową wadą możliwość przesuwności tylko w granicach wspornika. Trochę podobnym, bo również bazującym na paskach materiału, rozwiązaniem są szelki i wstążki, które również wyglądają bardzo ciekawe, ekstrawagancko i nowocześnie, ale także mogą być przesuwane tylko w od wspornika do wspornika w odróżnieniu od tradycyjnych żabek i zawieszek.

Dodaj komentarz