Jaki materiał w przypadku rolet sprawdza się najlepiej?

rolety zamontowane w domu szeregowym

Rolety okienne to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością i nie ma w tym nic dziwnego. Rolety mają wiele zalet i pod wieloma względami przewyższają klasyczne firanki. Obecnie wykonywane są z różnego rodzaju materiałów. Które z nich sprawdzają się najlepiej?

Rolety okienne tekstylne i papierowe

Najczęściej rolety kasetowe, a więc te zazwyczaj spotykane w biurach, są wykonywane z włókien poliestrowych i materiałów sztucznych. Z kolei rolety rzymskie produkowane są już w zasadzie z każdego rodzaju materiału. Może być to bawełna, jedwab, delikatny woal czy jedwab. Możliwości jest sporo, a jedynym ograniczeniem jest cena. Trzeba jednak pamiętać, że tkaniny naturalne nie są tak odporne na blaknięcie czy zabrudzenia jak sztuczne. Generalnie szybciej się niszczą, ale z drugiej strony są o wiele ładniejsze i efektowniejsze. Papier najczęściej spotkać można w przypadku rolet plisowanych. To materiał tani, lekki i ekologiczny. Nie wymaga stosowania zbyt skomplikowanych mechanizmów czy ingerowania w ramę okna w czasie montażu. Jednak jest mniej trwały niż inne materiały.

Rolety bambusowe, trzcinowe i z folii refleksyjnej

Rolety z bambusa i trzciny to propozycja idealna do wnętrz urządzonych w stylu etno. Ocieplają one pomieszczenie, ale niezbyt dobrze chronią przed promieniowaniem słonecznym. Są jednak naturalne i nie zawierają żadnych skomplikowanych mechanizmów. Zawija się je przy pomocy sznurka w rulon. Niestety dość szybko się brudzą i wymagają częstego czyszczenia. W tym przypadku odpada pranie w pralce. W ofertach sklepów pojawia się coraz więcej rolet okiennych bambusowych z nadrukami. Ostatnim rozwiązaniem są rolety z folii refleksyjnej. To świetne rozwiązanie w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych. Taka roleta jest przezroczysta, a więc widać co znajduje się za oknem, a jednocześnie odbija promienie słoneczne. Rolety tego rodzaju są w stanie zredukować przenikanie energii cieplnej aż o 80%. Doskonale sprawdzają się w wysokich biurowcach i budynkach przeszklonych.

Dodaj komentarz