Rolety plisowane jako estetyczny i praktyczny wystrój wnętrz

Wszystko zależy od poczucia estetyki osoby, która wybiera rolety i funkcji, jakie mają spełniać. Przede wszystkim takie rolety plisowane to tkanina ułożona w specjalny sposób, w tak zwane plisy. Co ważne, regulacja rolety odbywa się za pomocą dwóch osobnych rączek, co daje większą kontrolę nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia. Dzięki temu, można roletą sterować z dołu i z góry, układając ją zgodnie z potrzebami.

To czy będą przepuszczały światło czy też nie, to kwestia wyboru kupującego. Warto zwrócić uwagę, że duży wybór tkanin zapewnia możliwość wielu aranżacji z takimi roletami. Wyróżnia się podstawowe tkaniny o zaciemnieniu 50-70%, tkaniny całkiem zaciemniające typu blackout, rolety z powłoką „pearl” czyli odbijające promienie słoneczne, materiały podwójne typu „honeycomb” o właściwościach termoizolacyjnych, a także transparentne czyli całkiem przepuszczające światło. Zróżnicowane tkaniny pozwolą na dopasowanie ich do wybranych pokoi o rożnej funkcji, na przykład całkiem zaciemniająca roleta da przyjemne zaciemnienie w sypialni, a transparentna tkanina przyda się w nowoczesnej jadalni w domu. Zastosowanie do różnych typów okien na przykład dachowych czy trójkątnych to ogromny plus. W kuchni można je ustawić tak, aby zasłaniały dowolny fragment okna i tym sposobem zastąpią tradycyjne zazdrostki. Kolejna przydatna funkcja to możliwość odsłaniania z góry i z dołu, co zapewnia więcej intymności i kontroli, przy jednoczesnym dopływie światła. Jest to naprawdę wygodna funkcja, niezależnie od tego czy mieszka się na piętrze czy na parterze. Można śmiało powiedzieć, że jest to jedna z największych zalet plisów, dzięki którym można zobaczyć kawałek świata za oknem. Jeśli ktoś chce, może je także podnieść całkiem do góry i wtedy można podziwiać przyjemny widok za oknem.

Co warto wiedzieć o plisach okiennych?

Zasadniczo wyróżnia się rolety zwykłe i bezinwazyjne. Te pierwsze występują także w wersji dwustronnej. Bezinwazyjne rolety pozwolą na prosty montaż bez ingerencji w okno, co może pasować wielu osobom, a szczególnie tym, które lubią zmiany w pomieszczeniu. Mogą być zamontowane jako swobodnie zwisające lub między dwoma szynami, które są przymocowane do ramy przyszybowej. Są one wygodne i proste do obsługiwania, a także lekkie i delikatne. Stanowią przeciwieństwo ciężkich zasłon, które powoli przestają być tak atrakcyjne. Poza tym, wbrew temu co może się wydawać, nie niszczą się łatwo i nie są tak awaryjne jak inne rodzaje rolet. Ich cena także jest rozsądna, w porównaniu do konkurencyjnych żaluzji czy rolet noc-dzień. Jak widać mają one naprawdę dużo plusów. Warto przyjrzeć się roletom plisowanym i samodzielnie zdecydować czy wyposażyć nimi mieszkanie lub dom. Nie ma obaw o ich solidność, bo są naprawdę dobrze wykonane i mimo tego, że wyglądają delikatnie, w pełni spełniają swoją funkcję, zarówno pod kątem praktycznym, jak i dekoracyjnym. Dobrze dobrane plisy, nadadzą wnętrzu nowoczesności i oczekiwanej lekkości.