Nowe mieszkania w stanie deweloperskim najczęściej kupowane przez klientów

Deweloperzy oferują swoje lokale mieszkalne w dwóch wariantach – w stanie deweloperskim oraz z wykończeniem pod klucz. Szacuje się, że około 85% klientów decyduje się na tę pierwszą opcję. Czym jest stan deweloperski? Dlaczego jest tak popularny?

Zakupienie własnego „M” to ważna decyzja. Gdy już ją podjąłeś, warto zastanowić się nad odpowiednim standardem nieruchomości. Najczęściej wybierany jest stan deweloperski.

Nowe mieszkania w stanie deweloperskim – czyli jakie?

Lokale mieszkalne w stanie deweloperskim stanowią większość sprzedawanych nowych mieszkań. Pod tym właśnie terminem kryje się rodzaj wykończenia nieruchomości, w którym jest ona przekazywana klientowi.

Przepisy nie definiują dokładnie, czym jest stan deweloperski. Dlatego też mieszkania na sprzedaż w tym właśnie standardzie w Warszawie mogą różnić się pomiędzy sobą zakresem prac. Najczęściej lokale te posiadają:

  • tynki wewnętrzne ze ścianami przygotowanymi do malowania;
  • wylewkę podłogową;
  • drzwi zewnętrzne;
  • okna i parapety;
  • doprowadzone instalacje – wodno-kanalizacyjna, elektryczna, grzewcza;
  • grzejniki.

W związku z tym nowe mieszkania w stanie deweloperskim, dostępne np. na stronie: https://www.domd.pl/inwestycje, muszą być dodatkowo wykończone, aby można było się do nich przeprowadzić. W tym przypadku prace można wykonać we własnym zakresie albo zatrudnić ekipę wykończeniową.

Dlaczego stan deweloperski jest tak popularny?

Swoją dużą popularność stan deweloperski zawdzięcza przede wszystkim niższej cenie nieruchomości. Wówczas można uzyskać największe oszczędności przy zakupie lokalu – zwłaszcza wtedy, gdy ma być on wykończony samodzielnie, czyli bez kosztów robocizny.

Standard ten jest preferowany przez osoby, które mają indywidualne pomysły na wykończenie wnętrza, dlatego też potrzebują lokalu, który daje najwięcej możliwości wykończeniowych.

Alternatywą dla stanu deweloperskiego jest mieszkanie wykonane pod klucz. W tym przypadku deweloper przeprowadza niezbędne prace wykończeniowe na zlecenie klienta – materiały wybiera się z katalogu. Koszty związane z wykończeniem mieszkania rozpoczynają się już od około 500 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.