powietrzne pompy ciepła monoblok – nowoczesne rozwiązanie

powietrzne pompy ciepła monoblok

W dzisiejszych czasach w budownictwie powstaje nowy trend domów bez obsługowych i minimalistycznych. Podczas projektowania nawet już nie uwzględnia się takich pomieszczeń jak kotłownia / pomieszczenie gospodarcze. Dlatego coraz częściej instaluje się powietrzne pompy ciepła monoblok. Brak potrzeby wygospodarowania miejsca wewnątrz domu na wymiennik ciepła to główna zaleta tego typu pomp. Wszystkie elementy niezbędne do ogrzania domu znajdują się na zewnątrz budynku. Oczywiście takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad.

Zalety powietrznych pomp ciepła monoblok

Powietrzne pompy ciepła monoblok mają wiele zalet:

  • prostą instalację 
  • łatwą obsługę i konserwację
  • niskie koszty instalacji
  • ciche działanie
  • niewielkie wymagania co do miejsca instalacji

Instalacja takiej pompy jest bardzo szybka i bezproblemowa a co najważniejsze pompa jest bezobsługowa. Oczywiście należy ją regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta serwisować – https://skarsan.pl/powietrzne-pompy-ciepla-monoblok/.

powietrzne pompy ciepła monoblok

 

Wady powietrznych pomp ciepła monoblok

Pomimo wielu zalet, powietrzne pompy ciepła monoblok mają także pewne wady:

  • większe straty ciepła w trakcie przesyłu czynnika grzewczego przez rury
  • mniejszą wydajność w niektórych warunkach klimatycznych

Wady prostymi sposobami można zminimalizować. Warto zatem dokładnie przeanalizować miejsce, w którym pompa będzie zainstalowana. Przede Wszystkim należy ustalić, z której strony najczęściej wieje wiatr. Przeciągi to główny powód obniżenia skuteczności pompy. Można temu również zapobiec poprzez posadzenie krzewów, które będą osłaniać pompę od silnych podmuchów. Także nie należy oszczędzać na izolacji rur grzewczych. Pompa powinna znajdować się blisko budynku tak, aby rury z czynnikiem grzewczym miały jak najkrótszą drogę do budynku.

Podsumowując, powietrzne pompy ciepła monoblok są prostym i ekonomicznym rozwiązaniem grzewczym.