Popularność pomp ciepła stale rośnie, tym bardziej że ich zastosowanie zapewnia niższe koszty ogrzewania, a w dodatku mogą niezawodnie pracować przez wiele lat. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się powietrzne pompy ciepła, które służą do podgrzania wody oraz ogrzania i chłodzenia domów, wykorzystując energię cieplną pobraną z powietrza znajdującego się na zewnątrz.
Pompa ciepła powietrzna – czym są?
Są to niewielkie urządzenia, które pobierają energię cieplną spoza budynku, a potem przekazują ją do instalacji grzewczej. W ten sposób pozyskują one energię z odnawialnych źródeł przy niewielkich kosztach, dlatego cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem. Powietrzne pompy ciepła są wspaniałą alternatywą dla gruntowych pomp, tym bardziej jeśli działka jest zbyt mała lub jeśli fundusze nie pozwalają na zakup droższego urządzenia.
Dla kogo są powietrzne pompy ciepła?
Jest to idealne rozwiązanie dla osób nie tylko zainteresowanych ekologicznym trybem życia, lecz również dla tych, którzy cenią sobie komfort użytkowania i nie chcą przepłacać. Należy wiedzieć, że największe oszczędności można osiągnąć łącząc powietrzną pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi, co umożliwia efektywne wykorzystywanie energii ze słońca.
Urządzenie może znajdować się w nowym oraz modernizowanym budynku, lecz inwestycja z pewnością będzie najbardziej uzasadniona w przypadku spełniania dwóch warunków:
- budynek jest ocieplony w stopniu odpowiadającym normom budowlanym – inwestycja nie miałaby sensu, gdyby dom był źle ocieplony.
- zainstalowano w budynku niskotemperaturowe odbiorniki (ogrzewanie podłogowe lub ścienne) – sporą zaletą jest to, że przekazywanie ciepła następuje przez bardzo dużą powierzchnię, dzięki czemu do ogrzania domu nie potrzeba wcale wysokiej tempratury.