Oznaczenia świetlówek – co warto wiedzieć?

świetlówka t8

Aby wybrać odpowiednią świetlówkę w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jej oznaczenia, które informują nie tylko o wykorzystanej technologii przy produkcji, ale również o poborze energii albo o barwie światła. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, na które oznaczenia warto zwrócić w szczególności uwagę, aby wybrać wysokiej jakości świetlówkę.

Rodzaj zastosowanego napięcia zasilającego

świetlówka t8

Jeżeli chodzi o napięcie zasilające, to w dużej mierze symbolizuje ono rodzaj prądu, którym powinna być zasilana dana świetlówka t5. W przypadku tradycyjnych świetlówek mamy najczęściej do czynienia z zasilaniem 230 V. Każda świetlówka posiada oczywiście wewnętrzną przetwornicę i to właśnie w stosunku do niej podawany jest maksymalny zakres napięcia wejściowego.

Moc świetlówki ma znaczenie

Dla większości osób najważniejszym parametrem będzie oczywiście moc świetlówki, która podawana jest w watach (W), dzięki czemu można szybko porównać poszczególne modele. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że w przypadku świetlówek LED moc oznacza tak naprawdę ilość energii elektrycznej, która będzie pobierana przez dane urządzenia. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, ze moc nie prezentuje bezpośredniej jasności światła. Tradycyjna świetlówka t8 im mocniejsza, tym oczywiście świeci jaśniej. W przypadku świetlówek LED większą rolę odgrywają tak naprawdę diody LED oraz rodzaj zastosowanej przetwornicy. Między innymi dlatego też większość producentów moc świetlną popularnych tub LED podaje w lumenach.