Jak wybrać modną lampę retro do salonu lub sypialni?

Konwencja retro jest szczególnie ceniona w przestrzeniach, które mają wywoływać wrażenie przytulności. Urządzenie salonu lub sypialni w stylu vintage może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać o odpowiednim dopasowaniu oświetlenia. Lampy retro to szeroka kategoria, w której odnaleźć można wiele różnorodnych akcesoriów. Jak wybrać najlepszą lampę do swojego domu?

Jak funkcjonalnie oświetlić pomieszczenie?

W funkcjonalnym salonie w stylu retro powinno pojawić się delikatne główne światło i dodatkowa lampa o bardziej zogniskowanym blasku. Oprócz lampy sufitowej, warto umieścić tutaj model stojący lub stołowy. W pokojach dziennych ze strefą relaksu doskonale sprawdzą się podłogowe lampy. Ustawione w pobliżu kompletu wypoczynkowego wysokie akcesorium w stylu retro umożliwi domownikom komfortowe zrelaksowanie się po ciężkim dniu. Charakterystyczny dla konwencji model z materiałowym abażurem ozdobionym frędzlami nada wnętrzu wyjątkowej przytulności. Takie akcesorium będzie również świetnym rozwiązaniem w sypialni. Przytłumione światło ułatwi wyciszenie się i odpoczęcie. Osoby, które lubią czytać przed snem, mogą zdecydować się na lampy retro (zobacz) takie jak kinkiety emitujące intensywny blask o chłodnej barwie. Korzystnym rozwiązaniem będą też lampy stojące wyposażone w dodatkowe ramię. Z konwencją retro skomponują się między innymi modele metalowe w barwie matowej czerni, miedzi lub mosiądzu.

Modne lampy dopasowane do wnętrza

Coraz większą popularnością cieszą się aranżacje w minimalistycznej wersji stylu retro. W tak urządzonych salonach i sypialniach powinny pojawić się lampy dopasowane do konwencji, jednak bez nadmiaru zdobień. Do chętnie wybieranych należą modele z metalowymi, porcelanowymi i szklanymi osłonami na żarówki. Dobrym rozwiązaniem mogą być też akcesoria z prostymi, materiałowymi abażurami. Ważne jest jednak to, aby ich czyszczenie nie stanowiło wyzwania. Warto decydować się na kontrastowe zestawienia barw, takie jak biel i czerń. Aktualne trendy promują urządzanie przyjaznych i skłaniających do relaksu przestrzeni. Dlatego doskonałym rozwiązaniem są również odcienie brązu, beżu i delikatnego różu. Wiszące lampy chętnie umieszczane w retro i minimalistycznych przestrzeniach to również zwisające na kablach proste żarówki bez osłon. Dobrym pomysłem okażą się też szklane przezroczyste i przyciemniane klosze. Przemyślany dobór lamp umożliwi stworzenie modnej i atrakcyjnej aranżacji. Szeroki wybór modeli w stylu retro pozwoli dopasować akcesoria do każdego gustu.