Kuchnia w stylu skandynawskim – jak ją stworzyć?

Kuchnie są tymi domowymi pomieszczeniami, w których spędza się bardzo dużo czasu – przygotowuje posiłki, przyjmuje gości i często też gawędzi z rodziną. Muszą być więc miejscami praktycznymi, przytulnymi i jednocześnie atrakcyjnymi dla oka. A tak się właśnie stanie, jeżeli kuchenną aranżację oprze się w całości na stylu skandynawskim, który pasuje do niej tak dobrze, jak nic innego.

Styl skandynawski niejedno ma oblicze

Co prawda pewne elementy niemalże zawsze są w nim stałe, bo w skandynawskich kuchniach przeważnie można spotkać się z białymi frontami szafek, plafonami drewnianymi i minimalną ilością zielonych roślinek, jednakże warto by było mieć świadomość tego, że styl skandynawski doczekał się kilku swoich odmian. Trzeba odkryć ich cechy charakterystyczne, by zadecydować, w którym kierunku chce się podążać. Takie rzeczy należy planować z wyprzedzeniem, by nie tworzyć aranżacji w sposób „spontaniczny” i nie skazywać się z góry na porażkę. W zależności od konkretnego kraju położonego w obrębie Półwyspu Skandynawskiego ten styl skandynawski może jednak zupełnie inaczej wyglądać.

Stylistyka duńska

W przypadku Danii klasyczny styl skandynawski jest delikatnie zabarwiony klasycyzmem, a nawet i czymś na miarę stylu glamour. Bywa nieco romantyczny, dlatego też tuż obok bieli mogą ujawniać się w nim nawet różne odcienie różu, które w takim tradycyjnym surowym stylu skandynawskim byłyby niewskazane i niepożądane. Styl duński będzie też wykorzystywać zwykle sporą ilość drewna. Zacznie się ono przewijać nie tylko w tradycyjnych meblach kuchennych, ale również i różnego rodzaju dodatkach (dobrym przykładem jest plafon drewno z Candellux) czy nawet na panelach podłogowych. Efekt bywa niesamowity. Tak przygotowany projekt kuchni wygląda i ciekawie, i przytulnie, dzięki czemu świetnie kontrastuje z typowymi chłodnymi skandynawskimi klimatami.

Stylistyka fińska

Zupełnie inaczej będzie się jednak aranżować domową kuchnię, w przypadku gdy zechce się ją oprzeć na stylu fińskim. W Finlandii w pewnym momencie zaczęły dominować głównie abstrakcyjne geometryczne motywy. Pomimo tego, że skandynawskie style kojarzą się z czymś prostym i stonowanym, akurat fińska aranżacja kuchni będzie wyróżniać się nietypowymi połączeniami kolorystycznymi i dużymi kontrastami. Biel zostanie w niej złączoną z czernią, a jasny szary kolor zostanie przełamany przy pomocy głębokiego niebieskiego odcienia. Wbrew pozorom taka kuchnia wciąż jednak będzie prezentować się lekko i tak, jak gdyby stworzono ją w sposób zupełnie niewymuszony. Trzeba jednak mieć wprawę w tworzeniu aranżacji wnętrz, by podobny efekt rzeczywiście osiągnąć.