Wybór stołu do jadalni – najważniejsze kwestie

Aby dopasować idealny stół do jadalni, trzeba zastanowić się nad potrzebami domowników. Wyłącznie w ten sposób sprawimy, że każdy będzie mógł wygodnie zasiąść do posiłku. O czym pamiętać?

Po pierwsze – wymiary

I nie chodzi tu wcale o jego rozmiar w sensie powierzchni, choć i to jest bardzo istotne. Wierzymy jednak, że każdy potrafi sam ocenić, jakiego rozmiaru stołu potrzebuje, a ten akapit dotyczy czegoś innego: dopasowania stołu do wzrostu domowników. O ile wszyscy są przeciętnej budowy i wzrostu, właściwie nie istnieje ryzyko, że stół będzie niedopasowany. Problem zaczyna się w przypadku osób nieco wyższych.

Jeśli którykolwiek z domowników mierzy około 1,9m lub więcej – przed zakupem stołu wybierzcie się wspólnie do sklepu, gdzie dokonacie przymiarki. W przypadku osób o ponadprzeciętnym wzroście duże znaczenie ma bowiem, czy nogi mieszczą się wygodnie pod stołem. Od razu mówimy: zadanie nie jest proste!

Po drugie – łatwe czyszczenie

Rodzice małych dzieci z pewnością potwierdzą, że pierwsze lata ich życia kojarzą się z właściwie nieustannym sprzątaniem. Dlatego też warto ograniczyć swoją pracę i wybrać model, który będzie łatwy w utrzymaniu. Niektóre stoły do jadalni są stworzone z (co prawda dekoracyjnej, ale dość trudnej w czyszczeniu) sklejki imitującej drewno, z rowkami na całej powierzchni.

Takie modele prezentują się świetnie, jednak wymagają nie tylko specjalnej techniki mycia (w jedną stronę, zgodnie ze wzorem), ale również wiele uwagi, gdyż wszelkie zabrudzenia zbierają się w rowkach. Jeśli w domu nie ma maluchów, które mogłyby zabrudzić stół lub stosuje się podkładki – ma to mniejsze znaczenie. Jeżeli jednak chcecie, by stół przeznaczony do jadalni nie był przykryty, lepiej jest wybrać gładki model.

Po trzecie – dopasowany kolor

Kolorystyczne dopasowanie stołu do całej reszty kuchni teoretycznie jest kwestią oczywistą, ale w praktyce może nieść pewne trudności. Co bowiem zrobić, gdy blaty są w odcieniu jasnego drewna, a fronty – na przykład ciemnoszare? W takiej sytuacji postarajcie się zdecydować, który kolor podoba Wam się bardziej lub zadziałajcie w zgodzie ze znaną zasadą: jasne – do małych pomieszczeń, ciemne – do większych.