Wybór regału na książki – na co zwrócić uwagę?

W wielu mieszkaniach znajduje się miejsce pełniące funkcję domowej biblioteczki. To właśnie w tym miejscu trzyma się książki, które zawsze chce się mieć pod ręką lub takie, które uznaje się za wartościowe dzieła. Najlepszym rozwiązaniem do przechowywania takich książek jest regał. Jak wybrać regał na książki, aby spełnił swoje zadanie?

Rodzaje regałów na książki

Dobry regał na książki musi łączyć w sobie dwie funkcje, praktyczną i estetyczną. Najpowszechniej spotkać można regały prostokątne. Mogą być jednostronne lub dwustronne. Co jednak ciekawe, coraz większą popularnością cieszą się regały o owalnych kształtach i regały otwarte. Na rynku dostępne są również takie regały, które dodatkowo wyposażone są w szuflady i szafki. Można w nich przechowywać inne rzeczy poza książkami. Osoby, które posiadają naprawdę spore ilości książek, zastanowić mogą się nad zakupem mebla na całą ścianę. Innym rozwiązaniem może być regał modułowy.

Estetyka regału na książki

Zastanawiając się, jak wybrać regał na książki, koniecznie przemyśleć należy kwestię tego, z jakiego materiału powinien być wykonany. Dużą popularnością cieszą się meble drewniane. Są trwałe, odporne na uszkodzenia i łatwe w czyszczeniu. Trzeba jednak wiedzieć, że rynek oferuje znacznie większy wybór. Mowa tu choćby o regałach szklanych, stalowych bądź wykonanych z tworzyw sztucznych. Takie meble sprawdzą się przede wszystkim w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym. Warto tu postawić na model o nieregularnych kształtach. Takie rozwiązanie sprawi, że salon będzie prezentował się naprawdę oryginalnie. Jeśli chodzi o kolorystykę regału na książki, to pamiętać trzeba o tym, aby aranżacja pomieszczenia stanowiła spójną całość. Dlatego kolor regału pasować powinien do kolorystki pozostałych mebli.

Funkcjonalność regału na książki

Jak wspomniano, regał na książki musi być funkcjonalny. Ważny jest tu choćby metraż pomieszczenia. Jeśli nie jest zbyt duży, to regał nie może jeszcze bardziej pomniejszać optycznie przestrzeni. Warto w tym przypadku zastanowić się ścianką działową. To zarówno praktyczne, jak i estetyczne rozwiązanie.

Rozmiar regalu na książki

Warto dodatkowo poświęcić nieco więcej czasu na omówienie rozmiaru regału na książki. W tym przypadku istotna jest wysokość, szerokość oraz głębokość mebla. Przed wyborem konkretnego modelu, należy wcześniej dokładnie zastanowić się nad tym, gdzie ma on stanąć lub na jakieś ścianie ma zostać zawieszony. Jeśli wcześniej się tego dobrze nie przemyśli, to może się okazać, że zakupiony regał jest albo zbyt duży, albo zbyt mały.

Z jednej strony zakup regału na książki nie jest niczym skomplikowanym. Z drugiej jednak strony nie powinno się tego robić pochopnie. Taki zakup powinien być dobrze przemyślany. Regał musi pasować do aranżacji pomieszczenia. Musi także być dopasowany do jego metrażu. Poza tym regał na książki musi być również funkcjonalny. Tylko wtedy będzie spełniał on swoje zadania. Warto zatem zastosować powyższe wskazówki, aby z wyboru być naprawdę zadowolonym.