Płytki patchwork – gdzie najlepiej będą wyglądać?

płytki patchwork

Wybierając płytki patchwork, pamiętajmy, że mogą one pochodzić z różnych kolekcji i od różnych producentów. Na pierwszym miejscu powinna być grubość płytek, a nie wzory i kolory. Płytki o różnej grubości trudno będzie zamontować równo i bez przerw. Oprócz grubości zwróć uwagę na rozmiar: płytki powinny mieć równe lub wielokrotne rozmiary.

Kolory i wzory płytek patchworkowych

Klasyczny patchwork to przede wszystkim kolorowe kawałki. Klasyka, która ożywia przestrzeń i nie nudzi się cętkowaniem. Jasne monokolory w różnych kolorach są dostępne w podstawowych kolekcjach każdego producenta.

Jeśli twój kolaż będzie mieszanką wzorów, zalecamy skupienie się na dwóch kolorach, aby pozostawić nacisk na geometrię. Monochromatyczne patchworki geometrycznych wzorów wyglądają stylowo i zwięźle. Można nimi dekorować duże przestrzenie bez obawy o cętkowanie.

Łącząc pierwsze i drugie, spojrzenie otrzymujemy kwintesencję patchworku. Najlepiej stosować go oszczędnie, jako akcent: na blacie kuchennym, okładzinie kominka, schodach. Wyłożenie łazienki od podłogi do sufitu jasnym patchworkiem byłoby zbyt głośne i jaskrawe. Ale to też jest dopuszczalne, bo każdy ma inny gust.

Płytki patchwork – gdzie je układać i do jakiego stylu będą pasowały?

płytki patchwork

Najpopularniejszym miejscem dla płytek patchworkowych jest blat kuchenny. Płytki patchwork często stosuje się na podłogach, pozostawiając ściany gładkie. Jeśli przestrzeń jest bardzo duża, patchwork można ułożyć na środku podłogi, jako dywan. Płytka w stylu patchworkowym wykorzystywana jest do dekoracji klatek schodowych, kominków. Nierzadko stosuje się go po prostu jako panel akcentowy na ścianie.

Jakie płytki wybrać?

Wzory i kolory: to jest to, co jest ważne, jeśli chodzi o patchwork. Dlatego do kolażu najczęściej wykorzystuje się płytki cementowe i majolikę. Można je kupić na sztuki. Cementowa płytka porcelanowa odwzorowuje popularne wzory płytek cementowych, jest też często wykorzystywana do patchworków. Ponadto cena gresu jest niekiedy dziesięciokrotnie niższa niż ręcznie robionych płytek cementowych.